Funkce SVYHLEDAT

Vedle funkce KDYŽ se jedná o nejpoužívanější funkci Excelu. Najdete ji v excelové knihovně vyhledávacích funkcí. Její anglický název je VLOOKUP.

Jak funguje

Tato funkce Vám vyhledá požadovanou hodnotu v prvním sloupci tabulky a vrátí hodnotu z jiného sloupce ve stejném řádku. Jinými slovy Vám pro daný klíč (jedinečný název položky v prvním sloupci tabulky) najde požadovanou vlastnost (údaj v jiném než prvním sloupci).

jak funguje svyhledat

Podívejme se na následující příklad. Chceme zjistit, kdy má svátek Jan. Funkce SVYHLEDAT nám v prvním sloupci tabulky vyhledá jméno Jan. Pak se podívá do druhého sloupce tabulky na hodnotu ve stejném řádku jako Jan. Hodnota, kterou nám vrátí, je datum, kdy má Jan svátek.

Jak vyplnit argumenty

Když už víte, na jakém principu funkce SVYHLEDAT funguje, podívejme se, jak ji správně vyplnit. V okně této funkce najdeme čtyři kolonky, tzv. argumenty.

Do prvního argumentu Hledat napíšeme hodnotu, kterou chceme najít v prvním sloupci tabulky, tedy „Jan“.

Ve druhém argumentu Tabulka dáme funkci vědět, kde se naše tabulka nachází. V našem příkladu bychom tedy vyplnili „B2:D7“ (řádek dva, tedy záhlaví tabulky vyplňovat nemusíme, mohli bychom tedy také vyplnit B3:D7).

Argument Sloupec je vždy číslo. Jedná se o číslo sloupce, ve kterém je hodnota, kterou má funkce vrátit. Funkce SVYHLEDAT počítá sloupce vždy zleva. Prvním sloupcem je ten, kterým začíná tabulka uvedená v předchozím argumentu. V našem příkladu začínáme počítat sloupce od sloupce B (tím začíná tabulka). Sloupec s datem, ze kterého chceme vrátit hodnotu, je sloupec C, tedy druhý sloupec zleva od začátku tabulky. Proto do argumentu Sloupec zapíšeme číslo „2“.

Co by se stalo, kdybychom vyplnili číslo 3? Funkce by nám vrátila hodnotu ze třetího sloupce od začátku tabulky, sloupce D, tedy datum narozenin.

Do posledního argumentu Typ napíšeme hodnotu „0“. V naprosté většině případů Vám funkce bez této nuly nebude fungovat správně. Jsou však i případy, kdy se zde nula nevyplní. O tom se dočtete v článku o argumentu typ funkce SVYHLEDAT.

Sešit používaný ve videu můžete stáhnout zde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *