SVYHLEDAT – argument Typ

V předchozím článku jsme si řekli, co funkce SVYHLEDAT dělá a jak se vyplňují její argumenty. K poslednímu argumentu Typ jsem uvedl jen to, že se do něj většinou zadává číslo 0. Nyní se pojďme podívat, co to vlastně znamená.

Není k dispozici

Pokud vyplníte jako typ funkce SVYHLEDAT číslo 0, nebo logickou hodnotu NEPRAVDA, bude Vám vyhledávat tzv. přesnou shodu. Jinými slovy hodnota, kterou napíšete do argumentu Hledat, bude muset existovat v prvním sloupci tabulky a to v naprosto stejném tvaru. Pokud budete hledat hodnotu, která není v prvním sloupci tabulky, funkce SVYHLEDAT Vám vrátí chybu #NENÍ_K_DISPOZICI .

tabulka se jmény
svyhledat argument typ nepravda

Vraťme se k příkladu z předchozího článku. Pokud jsme uvedli jako hodnotu Hledat slovo „Jan“, funkce nám vyhledala hodnotu „24.6.“. Pokud bychom však hledali třeba slovo „Honza“, funkce by nám vrátila chybu #NENÍ_K_DISPOZICI, protože v prvním sloupci tabulky žádný Honza není.

Přibližná shoda

Pokud byste do argumentu typ vyplnili číslo 1, logickou hodnotu PRAVDA anebo byste jej nechali prázdný, funkce SYVHLEDAT by hledala tzv. přibližnou shodu. V takovém případě by se funkce snažila vždy vrátit nějakou hodnotu a to i v případě hledání něčeho, co v prvním sloupci tabulky není. Funkce by vždy hledala nejbližší nižší hodnotu a to za předpokladu, že je tabulka seřazena vzestupně podle prvního sloupce.

tabulka se jmény
svyhledat argument typ pravda

V našem příkladu tabulku seřazenou vzestupně podle prvního sloupce máme. Jakou hodnotu by nám tedy funkce vyhledala, kdybychom hledali slovo „Honza“?

Nejbližší nižší hodnota ke slovu „Honza“ (abecedně) je „Helena“ a proto by nám funkce vrátila hodnotu 18.8.

V příštím článku Vám ukážu v jakých případech můžete vyhledávání přibližné shody využít.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *