Access – relace 1:N s použitím automatického čísla

V minulém článku jsem vám vysvětlil, co je vazba 1:N a kdy ji využít. Musel jsem však pole v tabulce 1, které propojuji, nastavit jako primární klíč. Většinou se však jako primární klíč nastavuje pole s automatickým číslem. Tento článek je právě o tom, jak nastavit relaci při používání identifikátoru (ID) ve formě automatického čísla.

Kompletní návod najdete na následujícím videu.

Soubor s databází filmů s Jamesem Bondem používanou na videu můžete stáhnout zde.

Zobrazení hodnot z jiného než propojeného pole (ID) tabulky 1 lze nastavit ve vlastnostech tohoto pole v tabulce N. Jinými slovy, nebudu-li chtít v tabulce zaměstnanců vidět ID dané pojišťovny, ale její kód, nastavím to ve vlastnostech pole na záložce Vyhledávání.

 1. Jako typ ovládacího prvku nastavím Pole se seznamem, jako typ zdroje řádků tabulka nebo dotaz (výchozí nastavení) a jako zdroj řádků propojenou tabulku (tabulka 1).
 2. Vázaný sloupec je ten sloupec tabulky, který obsahuje stejné hodnoty jako pole, jehož vlastnosti právě nastavuji. V našem případě se jedná o pole s ID (většinou první sloupec zleva – proto vyplním 1).
 3. Počet sloupců by měl obsahovat všechny sloupce od začátku tabulky (zleva) až po daný sloupec, který chci v poli zobrazit. Chci-li zobrazit třetí sloupec z tabulky 1, napíšu 3. Pokud nechci ostatní sloupce zobrazit, nastavím šířky sloupců na 0 (pro skrytí prvních dvou sloupců a zobrazení jen třetího vyplním 0;0;2).

2 komentáře u „Access – relace 1:N s použitím automatického čísla

 1. Vladimír Nulíček Reagovat

  Dobrý den, rád bych si stáhl vaše soubory k návodům v Accessu, ale prohližeč mi hlásí po kliknutí na odkaz na tomto webu, že soubor nelze bezpečně stáhnout.

  • Karel Autor článkuReagovat

   Dobrý den, už jsem to opravil. Prohlížeč jen vyžaduje přístup ke všemu přes https.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *