Obsahuje buňka text? (kombinace funkce KDYŽ a HLEDAT)

Tento článek je určen pokročilejším uživatelům Excelu a předpokládá základní znalost funkce KDYŽ.  Abychom zjistili, jestli je v buňce nějaký text nebo není, stačí ve funkci KDYŽ použít jednoduchou podmínku, jako kdybychom hledali buňku, která je rovna určitému číslu. Například pro hledání buňky s textem „jaro“, bychom napsali podmínku A1=“jaro“.

buňka je rovna textu jaro

Co když však chceme najít buňku, která jen určitý text obsahuje, ale může obsahovat i další znaky? Například, co když budeme hledat všechny buňky, které obsahují písmenko „o“? Potom budeme muset do podmínky vložit ještě další funkce.

Můžeme k tomu použít textovou funkci HLEDAT (anglicky SEARCH). Ta nám napíše, na jaké pozici v dané buňce zleva se nachází námi hledaný text. Vrátí nám tedy vždy číslo.

hledání pozice písmene o

Jak můžete vidět na obrázku, pokud funkce HLEDAT daný znak nenajde, vrátí chybu. Toho můžeme využít v podmínce pro testování, zda-li buňka daný znak obsahuje. Funkci HLEDAT pak stačí vložit do informační funkce JE.CHYBA (anglicky ISERR nebo ISERROR) a podmínka pro funkci KDYŽ je hotová.

Výsledný vzorec pro náš příklad vypadá následovně:

=KDYŽ(JE.CHYBA(HLEDAT(„o“;A1));“neobsahuje O“;“obsahuje O“)

buňka obsahuje písmeno o (kombinace KDYŽ, HLEDAT a JE.CHYBA)

12 komentářů u „Obsahuje buňka text? (kombinace funkce KDYŽ a HLEDAT)

 1. Honza Reagovat

  Díky za super návod, jak ale udělat, aby v případě pravdy, políčko zezelenalo nebo zčervenalo v případě nepravdy?

 2. Martina Říhová Reagovat

  Moc Vás zdravím, řeším vzorec pro situaci:
  Mám v excelu udělaný rezervační systém pro výuku lyžování. A abych nemusela počítat, kolik hodin je k dispozici, potřebovala bych vzorec – „když buňka obsahuje jednu hodnotu z vnořeného seznamu(což je jméno instruktora), zapiš číslo 1, pokud hodnotu z vnořeného seznamu neobsahuje, napiš 0. “ . Lámu si s tím hlavu…ale marně. Dokážete mi, prosím, pomoct, nebo můžete mě odkázat na nějaký web, kde se můžu dobrat odpovědi?

  Díky moc
  Marťa

 3. Karel Autor článkuReagovat

  to Honza: Stejná podmínka se dá místo do funkce KDYŽ vložit do podmíněného formátování (=>nové pravidlo=>určit buňky k formátování pomocí vzorce).

 4. Karel Autor článkuReagovat

  to Martina Říhová: Rád bych Vám poradil, ale nevím, co myslíte tím „když buňka obsahuje jednu hodnotu z vnořeného seznamu“. Co myslíte tím vnořeným seznamem?

 5. Martina Říhová Reagovat

  Dobrý den, ještě jednou. Buňka obsahuje akci buňky „ověřování dat“ -> „kritéria“ -> „seznam z rozsahu“. Možná v tom hledám něco zbytečně složitého 🙂 Nejlépe tak, bylo by možné Vám někam zaslat ukázku toho „příkladu“ ? Děkuji. Marťa

 6. Daniel Ballek Reagovat

  Dobrý den,

  mám otázku, se kterou si lámu hlavu. Co když hledám buňku, která začíná textem „příklad:“ a následně už se textem liší: „příklad: 1“, „příklad: 222“ atd. Nicméně vím, že v každém řádku je taková buňka pouze jedna, ale může se v každém řádku lišit, ve kterém je sloupci.
  Já bych v každém řádku potřeboval takovou buňku, která má první znaky, které já znám najít a vypsat její hodnotu.
  Snad je to popsáno jasně. Vím, že by to šlo asi přes mnoho vnořených fukcí když a hledat apod, ale přemýšlím, jestli by to nešlo nějak elegantněji, protože by to byl vzorec ve kterém by člověk určitě udelal chybu.

  Děkuji

  • Karel Autor článkuReagovat

   Dobrý den,
   dalo by se to vyřešit maticovým vzorcem s funkcemi POZVYHLEDAT, INDEX a ZLEVA. Podrobnosti Vám zasílám v emailu.

 7. Marek Reagovat

  Dobrý den chtěl bych požádat o radu jak by šlo pomocí funkce když vypsat obsah buňky za podmínky, že v buňce je číslo v přesném formátu. Něco takového

  =když(A4=“??-?.??“;A4;NE)

  Děkuji.

  • Karel Autor článkuReagovat

   Dobrý den,ve vzorcích v Excelu se bohužel nedá zjistit, jaký formát čísla buňka má. Možná by se to dalo jedině nějak naprogramovat.

 8. Majkl Reagovat

  Hraju si s tím a potřeboval bych vyřešit, když řeším adresování vodoměrů, jak vyřešit, že teplá bude třeba 1, studená 2, teplá v kuchyni 3, podle čísla patra bude druhá číslice a číslo bytu třetí? takže teplá voda v druhém patře byt 3 potřebuji číslo 123 a ten samý byt v kuchyni bude mít číslo 323…. vždy tam je výstup jen ano nebo ne, respektove A/B ale jak dát třetí možnost a pak to nakombinovat do jednoho pole jako výsledek několika dotazů? děkuji 😉

  • Karel Autor článkuReagovat

   Dobrý den, zkuste místo funkce KDYŽ použít vyhledávací funkci ZVOLIT. Pro každé číslo (1,2,3) můžete určit, co se má stát.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *